Apikotomija ali odstranitev koreninskega vrška je operativni poseg, pri katerem se odstrani kronično vnetno spremembo (granulom ali cisto) v predelu vrška zobne korenine. Ker spremembo povzročajo bakterije in njihovi produkti, ki se nahajajo v drobnih kanalčkih koreninskega vrška, se ta odreže in odstrani ali prikrajša.
Kako poteka operacija?
Brezbolečinsko stanje med posegom zagotovimo s sredstvom za lokalno omrtvičenje tkiva (anestetikom). Injiciramo ga v operativno področje. V predelu obolele zobne korenine nato prerežemo in odmaknemo ustno sluznico in dlesen. Odstranimo del kosti nad vrškom prizadete korenine ter ga odstranimo skupaj z vnetnim tkivom. Preostanek korenine praviloma dodtno zatesnimo z različnimi materiali, kar imenujemo retrogradna polnitev.
Kostno votlinico natančno očistimo in izperemo. Rano zapremo s kirurškimi šivi, ki jih odstranimo čez približno teden dni. Na rano položimo sterilno gazo, ki jo pacient s pritiskom obdrži na tem mestu cca 10 – 15 min. V večini primerov hkrati predpišemo antibiotično terapijo za nekaj dni.
Pooperativni potek celjenja
Pooperativne bolečine so blage ali zmerne. Pojavijo se, ko lokalni anestetik popusti (v 2-3 urah) in trajajo le nekaj dni. Z običajnimi protibolečinskimi zdravili (odsvetujemo Aspirin in podobna zdravila, ker zavirajo strjevanje krvi!) jih je mogoče povsem odpraviti.
Pooperativna oteklina ustnic in lica v prizadetem predelu je v prvih treh dneh po operaciji povsem pričakovana in je lahko tudi izrazita. Pojavi se kasneje kot bolečina in tudi kasneje izzveni.
Po operaciji je lahko operiran zob nekoliko majav in se učvrsti šele po nekaj tednih.
Votlinico na mestu odstranjenega vnetnega žarišča in vrška korenine bo organizem neposredno po operaciji izpolnil s krvjo, v naslednjih mesecih pa z zdravo kostjo ali z brazgotino. Stopnjo kostne zacelitve prviloma preverimo z rentgensko sliko nekaj mesecev po operaciji.
Mogoči zapleti
Kot pri vsakem kirurškem posegu tudi pri apikotomiji ni mogoče s popolno gotovostjo izključiti zapletov. Možno je vnetje rane ali krvnega strdka, kar podaljša čas celjenja, a običajno nima trajnejših posledic. Močnejša krvavitev po posegu je redka in obvladljiva z enostavnimi postopki.
Pri posegu v področju zgornje čeljusti lahko pride do odprtja nosne ali čeljustne votline (sinusa). Praviloma pride tudi v tem primeru do spontane in normalne zacelitve rane.
Pri posegu na zadnjih zobeh spodnje čeljusti lahko pride do poškodbe v neposredni bližini ležečega živca, kar lahko povzroči prehodno motnjo občutka ali mravljinčenje v delu spodnje ustnice.
Možen je tudi manjši odmik dlesni.
Da bi se v čim večji meri izognili opisanim ali drugim zapletom, ki bi izhajali iz spremenjenega splošnega zdravstvenega stanja, Vas prosimo, da operaterja seznanite z morebitnimi:
- Kroničnimi, internističnimi ali infekcijskimi boleznimi
- Alergijami ali preobčutljivostnimi reakcijami na lokalne anestetike ali na druga zdravila
- Motnjami v strjevanju krvi
- Zdravili, ki jih redno jemljete
Navodila za čas po posegu
Na dan operacije in še dva dni po njej ne kadite, ne uživajte alkohola, izogibajte se večjim telesnim naporom, jejte mehkejšo hrano. Po obroku nežno izperite usta z vodo ali kamilicami, zjutraj in zvečer pa s tekočino, ki vsebuje klorheksidin. Ne izpirajte ust. Ne sesajte rane in ne drezajte v rano. Normalno in redno si umivajte zobe. V predelu rane, si zobe umivajte z izjemo oz. ultra mehko zobno ščetko.
Na lice v operiranem področju čimprej položite mrzel oz. hladen obkladek. S tem zmanjšate oteklino in bolečino. Operirano področje hladite prvi in drugi dan po posegu. S tem zmanjšate oteklino in bolečino.
V primeru krvavitve v prvih urah po operaciji, nežno pritisnete ali ugriznete na krvaveče mesto preko sterilne gaze.
Omrtvičenost zaradi lokalnega anestetika traja še dve do tri ure po posegu. V tem času ne žvečite hrane, saj se lahko poškodujete.
Oteklina in bolečina operiranega področja je najizrazitejša drugi ali tretji dan po operaciji in ne pomeni zapleta. Pacienti naj se o proti bolečinski terapiji posvetujejo s svojim osebnim zobozdravnikom ali zdravnikom.
NA ZDRAVNIKA SE OBRNITE VEDNO
- če krvavitev kljub opisanemu postopku ne poneha
- če imate hude bolečine več kot tri dni po posegu in se še stopnjujejo oz pojavijo na novo, potem, ko so se že umirile
- če se na novo pojavi oteklina, ko je praktično prej že izginila
- če imate visoko telesno temperaturo (nad 38,0°C) ali druge večje težave v zvezi s posegom