Gre za manjši parodontalnokirurški poseg, pri katerem se odstrani del obzobnih tkiv in izpostavi zadostno količino zoba. To omogoča izdelavo prevlek ali zalivk oz plomb nad nivojem dlesni in se uvršča pod funkcionalno podaljšanje klinične krone. Podaljšanje klinične krone z namenom izboljšanja izgleda vidnih zgornjih zob se pa uvršča v estetsko podaljšanje klinične krone.
Indikacije za kirurško podaljšanje klinične krone
Vzroki za podaljšanje klinične krone so najpogostejša:
- v nekaterih primerih zobne gnilobe pod nivojem dlesni
- zobna krona je uničena do te mere, da je ni več mogoče primerno obonviti brez podaljšanja klinične krone
- v nekaterih primerih zobne poke pod nivojem dlesni
- v nekaterih primerih, ki imajo obstoječo preparacijo zoba, ki sega pretirano pod dlesen in povzroča vnetja dlesni
- zaradi estetike
- zaradi prekomerne povečane dlesni
- s tem posegom povečamo retencijsko sposobnost zoba nosilca
Kontraindikacije za kirurško podaljšanje klinične krone
Poseg ni utemeljen, če:
- sega zobna gniloba ali zlom zoba globoko pod robom dlesni
- če poteka zobna gniloba ali poka zoba v področju koreninskega razcepišča
- če s posegom bistveno oslabimo sosednje zobe


Potek podaljšanja klinične krone
Podaljšanje klinične krone opravimo v lokalni anesteziji, kar pomeni, da v področje zoba injiciramo anestetik (sredstvo za »omrtvičenje« tkiva). Glede na anatomijo dentogingivalnega kompleksa se poseg lahko izvede ali s postopkom odstranitve dlesni (gingivektomija) ali pa s postopkom odstranitve dlesni in obzobne kosti (gingivektomija z ostektomijo). Rano po potrebi tudi zašijemo. Na rano položimo sterilno gazo, ki jo pacient s pritiskom obdrži na tem mestu vsaj 30 min. Šive odstranimo po 7. do 14. dneh. Celjenje rane traja od 2 do 6 mesecev.
Mogoči zapleti
Zapletom se tudi z najskrbnejšim delom ni mogoče vedno izogniti. Manjše poškodbe sluznice ali kosti se zacelijo brez posledic. Krvavitve je mogoče zaustaviti s čisto gazo ter z dolgotrajnejšim močnejšim pritiskom na rano, razen v primerih, ko gre za motnje v strjevanju krvi. Zato je potrebna posebna previdnost pri pacientih, ki so na antikoagulacijski terapiji. Pacienta naj o svojem zdravstvenm stanju predhodno obvesti zobozdravnika, ki bo poseg opravil. Vnetje rane upočasni celjenje in podaljša bolečnost. Izjemoma podaljšanje klinične krone zahteva predpripravo pacienta na poseg s predhodno zaužitim antibiotikom. Možna je prehodna občutljivost zob na temperaturne spremembe. Možen je tudi manjši recidiv dlesni.
Navodila za čas po posegu
Na dan operacije in še dva dni po njej ne kadite, ne uživajte alkohola, izogibajte se telsnim naporom, jejte mehko hrano. Po obroku nežno izperite usta z vodo ali kamilicami. Ne izpirajte in ne sesajte rane in vanjo ne drezajte. Redno si umivajte zobe (razen v predelu rane).
Na lice v operiranem področju čimprej položite mrzel oz. hladen obkladek. S tem zmanjšate oteklino in bolečino. Ne ogrevajte področja.
V primeru krvavitve v prvih urah po operaciji, nežno pritisete ali ugriznete na krvaveče mesto preko sterilne gaze.
Omrtvičenost zaradi lokalnega anestetika traja še dve do tri ure. V tem času ne žvečite hrane, saj se lahko poškodujete.
Oteklina in bolečina operiranega področja je najizrazitejša drugi ali tretji dan po operaciji in ne pomeni zapleta. Pacienti naj se o proti bolečinski trapiji posvetujejo s svojim osebnim zobozdravnikom ali zdravnikom.
NA ZDRAVNIKA SE OBRNITE VEDNO
- če krvavitev kljub opisanemu postopku ne poneha
- če imate hude bolečine več kot tri dni po posegu in se še stopnjujejo
- če imate hujšo zaporo ust
- če imate visoko telesno temperaturo (nad 38,0°C) ali druge večje težave v zvezi s posegom