Parodontoza

Parodontoza oz. parodontalna bolezen je ena najbolj razširjenih bolezeni sodobnega čoveštva. Gre za infekcijsko bolezen, ki zaradi specifičnih bakterijskih produktov iz zobnih oblog in genetskega odgovora organizma na te produkte povzroča izginjanje podporne kosti zoba. S tem zob izgubi oporo, se omaje in nazadnje izpade. Med boleznijo je porušeno ravnotežje medsebojnega delovanja obrambnih mehanizmov gostitelja in mikrobov v oblogah. Glavni etiološki dejavnik za nastanek parodontitisa je torej bakterijske obloge na zobni površini. Vnetje dlesni prizadene približno 90 %, medtem ko napredovani parodontalna bolezen prizadane približno 30 % slovenske populacije.

Značilni znaki vnetja dlesni in obzobnih tkiv so rdečina, otekanje, krvavitev dlesni in odstop dlesni od zoba, premik zob navzven, zadah, majavost zob, občasne bolečine.

Sama parodontalna bolezen preko bakterijskih produktov in vnetnih sprememb vpliva tudi na sistemsko zdravje. Dokazano lahko vpliva na urejenost sladkorne bolezni, prezgodnji porod in prenizko porodno težo otrok, poveča vpliv na nastanek kardiovaskularnih bolezni (pospešeno nastane ateroskleroza, kar privede do infarkta), poveča možnost respiratornih bolezni in poveča nastanek krvnega, ledvičnega in pankreatičnega raka.

Bistveno za preprečitev nastanka parodontalne bolezni so redne kontrole pri zobozdravniku in redna temeljita ustna higiena. Ko je bolezen že prisotna, je bistveno za njeno zaustvitev pregled parodoncija in čimprejšnji začetek terapije.

Tu smo, da vam pomagamo

Stopite v stik z nami
Tržaška cesta 43, 1000 Ljubljana
068 177 911
info@dentalnamedicina.si
Po dogovoru